Strona główna POLSKA Kuriozalne słowa arcybiskupa Gądeckiego. „Wyjaśnił”, dlaczego wybuchła II wojna światowa

Kuriozalne słowa arcybiskupa Gądeckiego. „Wyjaśnił”, dlaczego wybuchła II wojna światowa

– Nasi wrześniowi agresorzy sprzed 80. lat należeli do światowej czołówki aborcyjnej i eutanazyjnej XX-tego stulecia – to fragment oświadczenia abp Stanisława Gądeckiego w ramach obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przewodniczący Episkopatu Polski ma interesujące przemyślenia dotyczące genezy konfliktu.

– Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj! – stwierdził przewodniczący KEP.

Arcybiskup podkreślił, że II wojna światowa nie zaczęła się na Westerplatte, ale 5 minut wcześniej, kiedy to nastąpił atak lotniczy na miasto Wieluń. Zginęło wtedy 1200 osób. Duchowny przypomniał o 56 milionach ofiarach wojny, najwięcej zabitych było narodowości polskiej.

Światowy konflikt był według niego upadkiem cywilizacji. – Nie wolno zapominać, że doprowadziło do tego odwrócenie się od chrześcijańskich korzeni Europy i od prawa naturalnego, które szanuje życie każdego człowieka – powiedział abp Gądecki.

ABP STANISŁAW GĄDECKI

Nasi wrześniowi agresorzy sprzed 80. lat należeli do światowej czołówki aborcyjnej i eutanazyjnej XX-tego stulecia. Walcząc z nimi, sami zakaziliśmy się tymi objawami zbrodniczej mentalności naszych okupantów. Tym bardziej Kościół nigdy nie przestanie się upominać o godność człowieka i jego prawo do życia od poczęcia do śmierci.

Przewodniczący Episkopatu Polski stwierdził, że jednym z głównych założeń niemieckiego okupanta była eksterminacja duchownych, którzy uchodzili za ostoję polskości.

– Niemieckim represjom zostało poddanych ponad sześć tysięcy księży. Blisko trzy tysiące z nich zginęło. Ginęli nie tylko w Dachau czy Auschwitz, ale także w swoich parafiach, bo nie chcieli opuścić ludzi. Żadna inna grupa społeczna nie poniosła – proporcjonalnie do swojej liczby – tak wysokich strat jak polskie duchowieństwo – podkreślił.

Homilia Gądeckiego została skrytykowana przez internautów.

Przypomniano, że m.in. niemiecki Kościół i księża kolaborowali z nazistami.

Źródło: episkopat.pl, natemat.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here