Strona główna POLSKA Polscy Łowcy Burz opowiedzieli nam o przyczynach tragedii w Tatrach. „Nie zostały...

Polscy Łowcy Burz opowiedzieli nam o przyczynach tragedii w Tatrach. „Nie zostały wydane ostrzeżenia”

Polscy Łowcy Burz wypowiedzieli się dla naTemat o przyczynach tragicznego zdarzenia, do którego doszło w czwartek w Tatrach. W wyniku uderzenia pioruna zginęło tam co najmniej kilka osób. Zdaniem jednego z ekspertów burza mogła uformować się tam nawet w kilka minut.

Jak uważa Piotr Szuster z Polskich Łowców Burz, „ostrzeżenia nie zostały wydane, gdyż synoptycy najprawdopodobniej uznali, że ryzyko powstania burz będzie niewielkie”. – Wskaźniki termodynamiczne i kinematyczne nie wskazały na rozwój głębokiej konwekcji. Za nagłe powstanie komórek burzowych odpowiada orografia terenu i wymuszanie orograficzne wznoszenia – tłumaczy.

– Polega to na tym, że ruch mas powietrza w obszarze łańcucha górskiego wywołuje pojawienie się prądów wstępujących, które skutkują rozwojem chmur kłębiastych, odpowiedzialnych za burze. Jest to proces nagły – wyjaśnia, dodając, że przed skutkami tego można się uchronić poprzez obserwację rozwoju chmur. 

– Na początku są to chmury cumulus, przypominające kępki waty. Te chmury będą bardzo szybko rosły do postaci Cumulus Congestus, która już będzie przypominać kalafior. Dalej będzie to już faza Cumulonimbus Calvus i Cumulonimbus Incus. Calvus przypomina kalafior, a Incus kowadło. Te chmury z daleka są widoczne a ich obecność wskazuje na wysokie ryzyko wystąpienia burzy – mówi.

Łowca burz Paweł Błaszkowski podkreśla, że większość turystów nie dostała ostrzeżeń przed burzami. – Z tego co mi wiadomo ostrzeżeń nie wydało IMGW oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Nie widziałem też alertów od osób zajmujących się meteorologią – zaznacza.

– Zadziałało ostrzeżenie w aplikacji Monitor Burz na smartfony. Wiemy że kilka osób uchroniło się przed niebezpieczeństwem dostając powiadomienia – informuje.

Jego zdaniem istnieje możliwość, że burza powstała w tym rejonie na tyle szybko, iż nie dało się jej przewidzieć. – Jest to bardzo możliwe. Wiele razy sam obserwowałem to zjawisko. Burza powstawała w ciągu 5-9 minut – dodaje. Jak podkreśla, idąc w góry należy zawsze sprawdzać sytuację pogodową.

Ze wstępnych informacji wynika, że w czwartek w Tatrach od uderzenia pioruna zginęły 3 osoby, a kilkanaście zostało rannych. Pomocy poszkodowanym udzielają ratownicy TOPR.

Źródło: natemat.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here