Strona główna POLSKA Poruszająca mowa Kwaśniewskiego na pogrzebie Modzelewskiego. „Należy mu się największy szacunek”

Poruszająca mowa Kwaśniewskiego na pogrzebie Modzelewskiego. „Należy mu się największy szacunek”

Na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb profesora Karola Modzelewskiego, historyka, opozycjonisty i więźnia politycznego z czasów PRL. Na uroczystościach nie zabrakło ważnych osobistości. Wśród nich byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Aleksander Kwaśniewski wygłosił poruszające przemówienie. Przypomniał swoje przemówienie sprzed lat. – Odznaczałem Orderem Orła Białego Karola Modzelewskiego i Jacka Kuronia – przypomniał były prezydent. 

– Nazwa Solidarność została przez niego zaproponowana i też jest w tym ruchu wiedząc, że losy wszystkiego mogą potoczyć się różnie, ale jest integralny, pewny swoich wartości, swoich zasad, pewny, że tak właśnie trzeba – dodał Aleksander Kwaśniewski. 

– Za tę integralność wobec wolności, demokracji, sprawiedliwości, solidarności należy mu się nie tylko nasz największy szacunek, ale i wieczna pamięć – zaznaczył były prezydent. Zdaniem Kwaśniewskiego, życiorysem Karola Modzelewskiego można by obdzielić kilka osób. 

Prof. Karol Modzelewski zmarł 28 kwietnia w wieku 81 lat. Jako działacz demokratyczny w okresie PRL, sprzeciwiał się działaniom komunistycznych władz, za co kilkukrotnie był więziony i internowany. 

Razem z Jackiem Kuroniem napisał otwarty list, w którym krytykował politykę PZPR. Był także jednym z inicjatorów marcowych studenckich protestów na Uniwersytecie Warszawskim w 1968 roku. Na początku lat 80. pełnił funkcję rzecznika prasowego NSZZ „Solidarność”. 

Źródło: TVN, natemat.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here