Strona główna ROZRYWKA 9 wczesnych objawów cukrzycy. Lepiej rozpoznać chorobę nim będzie za późno

9 wczesnych objawów cukrzycy. Lepiej rozpoznać chorobę nim będzie za późno

Cukrzyca wpływa na wytwarzanie insuliny przez organizm oraz reagowanie na nią. Niektórzy cierpią na nią przez bardzo długi czas zanim w ogóle zorientują się, że są chorzy.

Niektóre objawy cukrzycy są jednak widoczne niemal od początku. Dlatego też warto je znać i w porę odpowiednio zareagować.

1. Zwiększone pragnienie i wzmożone oddawanie moczu

Są to dwa najczęstsze objawy cukrzycy. Nerki chorego nie mogą wchłonąć nadmiaru cukru, który usuwany jest z moczem. W momencie, gdy oddajemy go częściej, pojawia się wzmożone pragnienie. Zaczynamy pić coraz więcej, a w efekcie oddajemy jeszcze więcej moczu. W ten sposób zamyka się błędne koło. Zdrowy człowiek oddaje mocz około 6 – 7 razy dziennie.

2. Częste uczucie głodu

Ten objaw również występuje bardzo często. Dlaczego się tak dzieje? Organizm chorego nie produkuje odpowiedniej ilości insuliny albo nie reaguje na nią normalnie. To z kolei prowadzi do tego, że żywność nie jest zamieniana w glukozę, której organizm potrzebuje jako źródła energii. Przez to cały czas jesteśmy głodni i musimy jeść częściej. Jeżeli Twój apetyt ulegnie zmianie, powinieneś zwrócić uwagę czy nie pojawiają się inne objawy.

3. Ciągłe zmęczenie

Uczucie chronicznego zmęczenia może być objawem cukrzycy. Do komórek organizmu nie trafia odpowiednia ilość glukozy, a to skutkuje zmęczeniem. Stan ten potęguje również odwodnienie spowodowane częstym oddawaniem moczu. Pamiętaj, że ciągłe uczucie zmęczenia może być również objawem innych chorób.

4. Niewyraźne widzenie

Problemy ze wzrokiem mogą być wywołane cukrzycą. Dzieje się tak przez zmieniające się płyny, które powodują puchnięcie soczewki oka i zmianę jej kształtu. Właśnie z tego względu cukrzycy często skarżą się na rozmyty lub niewyraźny obraz. Zmiany takie są na szczęście odwracalne, jeśli odpowiednio szybko wykryjemy przyczynę.

5. Niewytłumaczalny spadek wagi

Dlaczego cukrzycy chudną? Otóż glukoza jest źródłem energii, ale kiedy organizm nie może z niej czerpać, zaczyna spalać tłuszcz i mięśnie. W końcu musi skądś brać energię. Do spadku wagi przyczynia się również odwodnienie. Osoby chore na cukrzycę mogą stracić nawet kilka kilogramów w bardzo krótkim czasie.

6. Swędząca skóra

Kiedy częściej oddajemy mocz, nasz organizm sięga po zapasy wody znajdujące się w innych tkankach, również w skórze. Co dzieje się, gdy skóra jest sucha? Zaczyna swędzieć. Wysuszona skóra jest również o wiele bardziej narażona na infekcję, np. drożdżaków, które są powszechnym problemem wśród osób chorych na cukrzycę.

7. Wolniejsze gojenie ran

U cukrzyków rany goją się wyjątkowo wolno przez wysoki poziom cukru we krwi. To pogarsza stany zapalne w ranach. Co więcej może powodować słabsze krążenie krwi, przez co będzie miała ona utrudniony dostęp do uszkodzonych miejsc na skórze.

8. Ciemne plamy na skórze

Takie plamy zazwyczaj pojawiają się w okolicach pach, szyi i dłoni. Jak dokładnie wyglądają? Najczęściej przypominają zabrudzenia, których nie da rady zmyć.

9. Mrowienie i drętwienie stóp i dłoni

Drętwienie może występować na całych stopach czy dłoniach, ale także wyłącznie na palcach. Wywołane jest to wysokim poziomem cukru, który skutkuje gorszym krążeniem krwi. To uszkadza nerwy w ciele, a ponieważ stopy i dłonie są najbardziej oddalone od serca, w nich odczuwamy to najbardziej.

Źródło: polubione.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here