Strona główna ZDROWIE Pijesz kawę codziennie? Nie uwierzysz jak działa na twoje ciało i umysł

Pijesz kawę codziennie? Nie uwierzysz jak działa na twoje ciało i umysł

Ludzie na całym świecie uwielbiają kawę i pewnie większość z nich nie wyobraża sobie udanego poranka bez filiżanki tego napoju.

Często słyszymy, że kawa ma zły wpływ na nasz organizm. Mało kto mówi jednak o jej zaletach. Najważniejsze z nich wymieniliśmy poniżej.

1. Przyspiesza metabolizm

Jest to chyba główny powód, dla którego ludzie sięgają po kawę. Zaskakujące jest, jak szybko potrafi ona postawić nas na nogi o poranku. Mimo iż pobudzenie nie trwa długo, to bardzo ułatwia sprawne i efektywne rozpoczęcie dnia. Jeśli niewyspanie daje się nam we znaki przez cały dzień, można do wieczora zasilić się jedną lub dwiema dolewkami. Badania wykazały, że espresso wypite po ćwiczeniach fizycznych dobrze stymuluje proces trawienia.

2. Utrzymuje mózg w dobrej kondycji

Przeprowadzono już wiele badań nad zdrowotnymi właściwościami kawy. Według jednego z nich picie trzech filiżanek kawy dziennie, zmniejsza u osób w średnim wieku ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i demencję aż o 65%. W przypadku choroby Parkinsona wartości te oscylują w przedziale 32-60%. Badania dowiodły również, że kawa stymuluje mózg do efektywniejszej pracy, skraca czas reakcji na bodźce, poprawia pamięć i wyostrza zmysły.

3. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby

Rak wątroby to szósty najczęstszy nowotwór u ludzi i trzecie schorzenie pod względem umieralności na świecie. Pijąc kawę możesz obniżyć ryzyko wystąpienia tej strasznej choroby. 1 – 2 filiżanki kawy dziennie zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania o 20 – 35%.

4. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry

Wyniki badań opublikowane w Journal of the National Cancer Institute pokazują, że osoby które codziennie piją kawę, mają o 20% mniejsze szanse zachorowania na czerniaka.

5. Poprawia samopoczucie

Zawarta w kawie kofeina ogranicza działanie adenozyny, przez co zwiększa się wydzielanie neuroprzekaźników dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. Dzięki temu poprawia się nasze samopoczucie i czujemy się zrelaksowani.

Naukowcy z Harvard Public School of Health odkryli, że ludzie pijący przynajmniej dwie filiżanki espresso dziennie, są mniej skłonni do popełniania samobójstw. Warto również dodać, że pijąc kawę, zasilamy organizm w witaminy B1, B2, B3 i B5, co także wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

6. Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Badania przeprowadzone na Harvard School of Public Health udowodniły, że osoby pijące kawę przez okres czterech lat codziennie, mają o 11% niższe szanse zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami, które piją kawę sporadycznie.

Jak widać, regularne picie kawy ma dobre działanie na nasze zdrowie i samopoczucie. Należy przy tym jednak pamiętać, że za duże dzienne spożycie tego napoju może mieć działanie negatywne.

Źródło: polubione.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here