Strona główna POLSKA Zjednoczona opozycja pokona PiS w wyborach do Sejmu? Polacy wymownie odpowiedzieli w...

Zjednoczona opozycja pokona PiS w wyborach do Sejmu? Polacy wymownie odpowiedzieli w sondażu

Wielu przyznaje Grzegorzowi Schetynie to, że przynajmniej na wybory do Europarlamentu potrafił zjednoczyć opozycję. Najnowszy sondaż pokazuje, czy Koalicja Europejska miałaby szansę z PiS także w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Pesymiści twierdzą, że taki sojusz nie przetrwa do jesieni. A nawet jak przetrwa, nie sposób będzie w rządzie pogodzić interesów partii o radykalnie różnych programach. Jednak wyborcy opozycji mimo wszystko wciąż wydają się dawać premię za jedność. W myśl zasady, że głównym celem jest odsunięcie PiS od władzy. 

Najnowszy sondaż pracowni Pollster dla „Super Expressu „pokazuje, że tylko zjednoczona opozycja byłaby w stanie pokonać PiS w krajowych wyborach do Sejmu i Senatu. 

Zbadano dwa warianty. W pierwszym partie opozycyjne idą do wyborów samodzielnie. Na PiS zagłosowałoby 39 proc. Polaków, a na PO 26 proc. Wiosna Roberta Biedronia może liczyć na 11 proc. poparcia, Kukiz’15 na 7 proc. Pod progiem wyborczym znalazłyby się SLD, PSL i KORWiN – po 4 proc. poparcia. Śladowe poparcie uzyskały Nowoczesna (2 proc.), Partia Razem (1 proc.), Teraz (1 proc.) i Zieloni (1 proc.). 

W drugim opozycja idzie na wybory parlamentarne zjednoczona. PiS znów notuje 39 proc., Koalicja Europejska jest tuż za prawicą z 36-proc. poparciem. Za to Wiosna Roberta Biedronia ma 11 proc. poparcia. Gdyby porozumiała się po wyborach z KE, oznaczałoby to prawdopodobne oddanie władzy przez PiS. W tym wariancie Kukiz’15 może liczyć na 8 proc., KORWiN na 4 proc., a Partia Razem na 2 proc. 

W innym sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 26 maja PiS wygrywa z Koalicją Europejską w stosunku 40:38. Badanie przeprowadzono na zlecenie Radia Zet i „Newsweeka”. 

Źródło: Super Express, natemat.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here