Strona główna ZDROWIE Daktyle: oto jak wpływają na ciało

Daktyle: oto jak wpływają na ciało

Stają się coraz bardziej popularne i być może nikogo nie powinno to dziwić.

Oprócz tego, że są bardzo smaczne, te owoce potrafią zdziałać cuda dla ciała.

Wiedziałeś, że istnieje wiele powodów, dla których warto jeść tę przepyszną przekąskę każdego dnia?

Oto siedem faktów, dzięki którym wszyscy wreszcie zrozumieją, jak bardzo pożywne są daktyle!

Dlaczego daktyle są zdrowe

Na co dobrze wpływają daktyle? Czy są zdrowsze niż słodycze? Cóż, jeśli na przykład zastąpisz cukierki suszonymi daktylami, nie tylko oszczędzisz swojemu organizmowi przyjmowania przetworzonego cukru, ale też dostarczysz mu mnóstwo substancji odżywczych.

Jakie wartości odżywcze zawierają daktyle

Dlaczego daktyle są zdrowe? Nie mają w sobie cholesterolu i nie zawierają zbyt dużo tłuszczu. Potrafią pomóc w regulowaniu systemu nerwowego, jako że są bogatym źródłem potasu.

Daktyle zawierają również wiele błonnika i innych substancji odżywczych, jak na przykład siedem różnych witamin i dziesięć minerałów, w tym witaminę C, A, kilka witamin z grupy B, wapń i żelazo.

Rozpoczęcie dnia od trzech daktyli jest bardzo dobrym pomysłem – łatwo się je trawi i szybko dostarczają energię.

Wraz z orzechami i migdałami, tworzą doskonałą przekąskę, która może być częścią zbilansowanego śniadania. Daktyle dostarczą Ci energii, która będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, a jednocześnie dadzą Ci także poczucie sytości.

Co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy jesz daktyle

1. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca

Naukowcy z Izraela wykazali, że daktyle, w połączeniu z sokiem z granatu, zapobiegają miażdżycy, chorobie, która powoduje zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w tętnicach, co stanowi częstą przyczynę zawału serca i udaru mózgu. Owoce daktyla zawierają w sobie mieszaninę przeciwutleniaczy, które podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu i zapobiegają miażdżycy. Większość przeciwutleniaczy zawartych w daktylach, znajduje się w pestce, którą można zmielić i zjeść. Jednak, jak zauważają naukowcy we wnioskach z badania, sam owoc również dostarcza dobrą ochronę przed miażdżycą.

2. Twój żołądek jest Ci wdzięczny

Zawarty w daktylach kwas nikotynowy (niacyna) chroni przed dolegliwościami jelitowymi. Regularne spożywanie daktyli powoduje mnożenie się bakterii potrzebnych do dobrego funkcjonowania układu pokarmowego – wszystko zostało opisane w tych badaniach. Daktyle mają również wysoką zawartość błonnika i delikatne działanie przeczyszczające, co może okazać się pomocne wśród osób, mających problem z zaparciami.

3. Lepiej śpisz

Może wydawać się to zbyt piękne, aby było prawdziwe, ale spróbuj zjeść daktyla na godzinę przed pójściem spać. Owoc bogaty jest w tryprtofan (związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych), który produkuje poprawiającą nastrój serotoninę i jednocześnie ułatwia zasypianie.

4. Łatwiej przechodzisz ciążę

Ciąża może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, jak na przykład z bólem pleców, wymiotami czy nudnościami.

Te badania, opublikowane w magazynie Journal of Obstetrics and Gynecology, dowodzą, że kobiety jedzące daktyle lepiej znosiły ciążę, a ich poród przebiegał łagodniej.

Co ciekawe, wspomniane badania wykazały również, że wśród kobiet jedzących daktyle 28% mniej potrzebowało środków przeciwbólowych.

5. Polepsza się funkcjonowanie wątroby

Daktyle są dobrym naturalnym źródłem magnezu, który doskonale wpływa na funkcjonowanie komórek i wątroby.

Jak czytamy w Healthy and Natural World, wyciąg z pestek daktyli może również pomóc w regulowaniu działania wątroby i zmniejszyć jej włóknienie, a co za tym idzie – może być pomocny podczas spowalniania bądź zatrzymywania marskości wątroby.

6. Lepiej widzisz w nocy

Czy cierpisz na ślepotę zmierzchową (potocznie – kurzą ślepotę) lub masz problem z widzeniem w ciemności? Najbardziej popularną przyczyną tych objawów jest niedobór witaminy A. Spróbuj zjadać trzy daktyle dziennie – z czasem Twoje oczy mogą Ci podziękować.

Daktyle zawierają dużo witaminy A, która chroni oczy i jest niezbędna dla prawidłowego widzenia.

7. Twoje alergie się osłabiają

Cierpisz na alergie związane ze zmianą pory roku?

W takim razie mamy dla Ciebie dobre wieści – jeśli chcesz przestać kichać, albo chcesz pozbyć się alergii skórnej, czas zjeść trochę daktyli. Zawierają one metylosulfonylometan, czyli organiczny związek siarki, który pomaga redukować reakcje alergiczne.

Amerykańcy naukowcy potwierdzili, że organiczne związki siarki korzystnie wpływają na osoby cierpiące na alergie sezonowe, takie jak katar sienny, czy alergia na pyłki.

Czy to nie ogromna ilość doskonałych powodów, aby jeść daktyle?

Źródło: newsner.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here